MENÜ

HaberlerMuhasebeci Fişi Çekecek !

TÜRMOB muhasebecilere dağıtacağı programla parasını üç ay ödemeyen şirketlerin sistemini kapatacak.

TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı, hafta sonu yapılacak olan Genel Kurul’da hazırladıkları yeni bir kararın oylamaya sunulacağını belirterek, bu karar onay alırsa muhasebecilerin ödenmeyen paralarının garanti altına alınacağını söyledi. Sanlı, ücretsiz olarak üyelerine dağıtacakları program ile mükelleflerin en fazla 3 ay içerisinde ödeme yapmamaları halinde sistemin kapanacağını belirtti.

Program gereği mükelleflerin muhasebecisinden defterlerini alıp bir başka muhasebeciye ya da serbest mali müşavire de veremeyeceğini kaydeden Sanlı, “Hafta sonu yapılcak Genel Kurul’da bu sistem oylamaya sunulacak. Eğer kabul edilirse bundan sonra ödemeler garanti altına alınmış olacak. Sözleşmeler bu program üzerinden otomatik olarak yapılacak ve ödemeler banka aracılığıyla kredi kartıyla yapılır hale gelecek. Şirket ücreti 3 ay yatırmazsa sözleşme otomatik fesh olacak. Başka bir muhasebeci ile de sözleşme imzalamayacak. Çünkü yeni sözleşmeler de sistemde görülebilecek” dedi. Sanlı tarifelerle ilgili de çalışma yaptıklarını belirterek, “Sistem devreye girdikten sonra zamana endeksli yeni bir tarifeye geçilecek. Bunun için de Maliye Bakanlığı ’na başvurulacak. Yeni tarifede müşterinin ne kadarlık iş hacmi olduğu ile ilgili ücret ödenecek. Tarifeyi 5 bölgeye ayıracağız. Bir müşterinin 100 bin belgeyle ulaştığı bir ciro vardır bir başka müşterinin 10 belgeyle 1 milyar liralık cirosu vardır. Ayrılan zamana göre bir tarife belirlenecek” diye konuştu.

Yıpranma istiyoruzSanlı 5-6 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Genel Kurul öncesinde bir grup gazeteci ile biraraya geldi. Mesleğin sıkıntılarından dolayı erken yaşlanma ve yıpranma olduğunu söyleyen Sanlı, iktisadi kıymetlerdeki amortismanlar gibi beyin amortismanını dönüştürülmesini istediklerini belirtti. Sanlı, “Aşırı masa başı işlemlerden dolayı kan dolaşımını etkileyen felç sonrası ölümler bizde çok oluyor” dedi.

Yeni POS’larda toptancı ne olacak? 1 Ekim tarihinden itibaren perakende satışlar üzerinden yeni yazarkasa POS cihazı uygulamasında, züccaciyeci, ambalaj malzemesi, kırtasiyeci gibi haftada bir toptan satışlar yapan mükellefler açısından sıkıntı oluştuğuna dikkat çeken Sanlı, “Toptancıların durumu ile ilgili ne olacağını Maliye Bakanlığı’nda cevaplayacak yer yok. Uygulamanın başladığı ilk gün toptancıların durumu iki ayrı vergi dairesine soruldu. Anadolu yakasındaki vergi dairesi ‘toptancıları kapsamaz’ derken, Beyoğlu vergi dairesi ise ‘Hareketli satışlarda 1 TL varsa bile toptancıyı da kapsar’ diyebiliyor. Seyyar POS nakit anlamında mıdır? Bunu belirlemek lazım. POS cihazına tabi olacak kuruluşların sınırı belirlenmeli. Tahsilatı yaparken ne yapmamız lazım bunu bilmiyoruz. Bu nedenle bu uygulama ile ilgili tanıtım kampanyaları yapılması gerekiyor. O zaman daha faydalı olur. Yoksa bu vergi dairelerindeki farklı anlayış, birçok işlemin vergi mahkemelerine taşınmasına neden olacaktır” diye konuştu.

Genel Kurul’da rakibi Arıoğlu Sanlı hafta sonu yapılacak olan Genel Kurul’da kendisinin ve Gelir İdaresi eski Başkanı Osman Arıoğlu’nun başkan adayı olduğunu belirterek, Arıoğlu için, “İyi bir vergici olabilir ama iyi bir TÜRMOB başkanı olamaz. Çünkü (aynı illerde birden fazla oda ve birlik kurulabilir) diyor. Bunu siyasetçi ya da bürokrat söyleyebilir ama TÜRMOB Başkanı mesleğin bölünmesine yönelik bir şey söyleyemez” dedi.