MENÜ

HaberlerEsnafın Anayasası Yeniden Yazılıyor

 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın açıkladığı, perakende ticaretin düzenlenmesine ilişkin kanun tasarısı taslağının hazırlanacak olması esnaf kesimini memnun etti.
ANKARA - Konuyla ilgili açıklama yapan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, perakende ticarete ilişkin yasal düzenleme yapılacak olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, "Bu esnafın miladıdır. Esnafın anayasası yeniden yazılıyor" dedi.
Düzenlemenin rekabetin önünü açacağını dile getiren Palandöken, tüketiciye ucuz ve kaliteli hizmet verme imkanının tanınacağını, esnafın 800 yıllık Ahilik geleneğine göre dünya ile yeniden entegre olacağını kaydetti.
Perakende sektörünün tüm dünyada 250 milyar dolarlık bir pazar olduğuna dikkati çeken Palandöken, "Yeni yasa ile bu pazar kontrol altına alınacak. Bir günde açılıp kapanan işletmelerin önü kesilerek ekonomik kayıpların önüne geçilecek" değerlendirmesinde bulundu.
Alışveriş merkezi ve süpermarket gibi yapılanmaların mahalle aralarına kadar girerek küçük esnafı rahatsız etmesinin önüne de geçileceğini anlatan Palandöken, yapılacak yasanın üretimde kaliteyi artıracağını ifade etti.